Arkiv för januari, 2015

Valberedningens förslag

Vänner i MUF Stockholm,

Vid valberedningens sammanträde onsdagen den 28 januari 2015 beslutades att föreslå nedanstående personer till distriktsstyrelse, MSU-kommitté, ombud till Moderata Ungdomsförbundets förbundsstämma och Moderat Skolungdoms rikskonferens samt verksamhetsrevisorer och revisor.

Valberedningen valdes vid ordinarie distriktsstämma 2014 och har bestått av: Tina Ghasemi (sammankallande), Jennyfer Valgelata, Mikael Lind, Filip Solsjö, Erik Ottoson, och Karl-Gustel Wärnberg* (representant för Moderat Skolungdom).

*I och med Karl-Gustel Wärnberg inte kunde medverka i valberedningens arbete så deltog hans ersättare Axel Krottler i arbetet istället.

Valberedningen har baserat sitt förslag på intervjuer med kandidater till distriktsstyrelse och MSU-kommitté, mottagna föreningsnomineringar samt skriftliga kandidaturer.

Valberedningens förslag är ett sammanhållet helhetsförslag. De föreslagna kandidaterna bedöms kunna samarbeta väl och besitter kunskaper och erfarenheter som kompletterar och förstärker varandra. Samtliga föreslagna kandidater är väl förankrade hos distriktets föreningar – att döma av de föreningsnomineringar som inkommit till valberedningen.

Valberedningen föreslår stämman välja följande personer:

Distriktsstyrelsen

Distriktsordförande: Sofia Fölster (ny position)
1:a vice distriktsordförande: Delmon Haffo (ny position)
2:a vice distriktsordförande: Magdalena Schröder (nyval)
Ledamöter:
Helena Walentowicz (omval)
Felix Andersson (omval)
Emma Jogic (ny position)
Carl Nordblom (nyval)
Fritz Lennaárd (nyval)
Louise Stenberg (nyval)
Sebastian Ridderskans (nyval)

MSU- kommittén

Ordförande: John Baciu (ny position)
Vice ordförande: Erik Jonsson (ny position)
Ledamöter:
Caroline Svärd (nyval)
Diana Mamendi (nyval)
Savo Sevic (nyval)
Otto Pagels-Fick (nyval)

Ombud till Moderata ungdomsförbundets arbetsstämma 2015

  1. Sofia Fölster
  2. Delmon Haffo
  3. Magdalena Schröder
  4. Felix Andersson
  5. Fritz Lennaárd
  6. Helena Walentowicz
  7. Carl Nordblom
  8. Louise Stenberg
  9. Sebastian Ridderskans
  10. Emma Jogic
  11. John Baciu
  12. Erik Jonsson
  13. Sofia Widegren
  14. Jennie Lindqvist
  15. Love Bergström
  16. Jakob Gegerfelt
  17. Filip Wiljander
  18. Karolina Fyrek
  19. Carl Henrik Svenson
  20. Arin Karapet
  21. Fredrik Bergqvist
  22. Büsra Kocatürk
  23. Fredrik Wallner
  24. Fredrik Wevle
  25. Mattias Askersson

Ombud till Moderat Skolungdoms rikskonferens 2014

  1. John Baciu
  2. Erik Jonsson
  3. Caroline Svärd
  4. Diana Mamendi
  5. Savo Sevic
  6. Otto Pagels-Fick
  7. Amanda Broberg
  8. Marcus Rajkowski
  9. Ruben Trossmark
  10. Anton Claesson
  11. Noa Samenius
  12. Linnea Bendrot
  13. Jesper Hellsten

Verksamhetsrevisorer
Arba Kokalari (ordinarie)(omval)
Andrea Ström (ersättare)(nyval)

Ekonomisk revisor
PWC (tidigare Öhrlings PricewaterhouseCoopers)(omval)

Eventuella frågor gällande valberedningsförslaget hänvisas till Tina Ghasemi på 070-447 46 45 alt. tina.ghasemi@moderat.se.

Med vänlig hälsning,

Valberedningen